ورود اعضاء   ورود مهمان
به سایت رسمی اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران تهران خوش آمدید

دولت با موازی کاری عملاً کسب و کار عکاسان را مخدوش و راکد کرده است

زعفر یاوری بلوک آباد رئیس اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران تهران

مورخه : 1399/07/19       کد 295

مصاحبه آقای زعفر یاوری با روابط عمومی اتاق اصناف تهران / کد خبر 90722/تاریخ خبر:  1399/07/01

 

زعفر یاوری بلوک آبادی، رئیس اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران تهران گفت: صنف عکاس و اعضای زیر مجموعه آن که سال هاست به این شغل مشغول هستند و با گذر از چندین خوان، موفق به دریافت پروانه کسب شده و با اجاره بهای به روز و هزینه های مشمول و مالیات زیاد، با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته و در شغل خود مانده اند؛ متاسفانه در چندین سال اخیر دولت با کسب وکاری که در دستگاه هایی نظیر پیشخوان دولت و پلیس+۱۰ راه انداخته، عملاً کسب و کار در صنوف عکاس را مخدوش و راکد نموده است.

وی در ادامه گفت: دولت به جای نظارت، به کسب وکار مشغول شده است، در حالی که می توانست در هر یک از این جایگاه ها، از اعضای اتحادیه ای که پروانه کسب دارند و سال ها کار خود را خوب یاد گرفته اند ، استفاده نماید. دولت نه تنها اصل ۴۴ را رعایت نکرده؛ بلکه برای خود درآمدزایی ایجاد نموده. چرا با موازی کاری و دخالت در امور کسب و کار، فرصت های کسب و کار را از اصناف گرفته است؟ پرداخت انواع و اقسام مالیات و عوارض را کسبه می پردازند و دولت به کسب درآمد مشغول است .

یاوری با اشاره به بیکاری بسیاری از عکاسان اضافه کرد: در حالی که دولت به تمسک به شعار و اعلام در انواع رسانه ها، خصوصاً رسانه ملی، به ایجاد اشتغال زایی تاکید دارد؛ اما خود موجب بیکاری تعداد بی شماری از اعضای صنف عکاسان شده است. در دو ساله اخیر ۱۸۰۰ عضو این اتحادیه به ۱۰۳۰ عضو تقلیل پیدا کرده است. این افراد با خون دل، شغل خود را ترک و بیکار مانده اند. وعده های اشتغال زایی در این صنف از سوی دولت به بیکاری منجر شده است. تدبیر برای اشتغال از سوی دولت باید با سرعت انجام پذیرد.

او تصریح کرد: آمار بیکاری ۵۰۰۰ نفر در این شغل در سراسر کشور، رقم کمی نیست که بی توجه از کنار آن رد شویم. بار اقتصادی و اجتماعی بیکاری را مردم پس می دهند؛ شغل هایی که با تخصص و تبحر ایجاد شده بود، با حساب سرانگشتی می توان زیان های وارده بر پیکر اجتماع را بخوبی درک و محاسبه کرد، دولت بگذارد صنوف عکاسی کار خود را انجام دهند .

وی افزود: در دفاتر پلیس+ ۱۰ و پیشخوان دولت به نوعی از مراجعه کننده عکس می گیرند که زمان مراجعه به فرودگاه برای خروج از کشور، متصدی فرودگاه، هیچ مطابقت ظاهری بین عکس پاسپورت و صاحب پاسپورت نمی بیند؛ لذا دیپورت شده و نمی تواند به پرواز و سفر خود ادامه دهد، اینجاست که تفاوت بسیار بین عکاس حرفه ای و غیر حرفه ای مشهود می شود. زیان افراد دیپورت شده را چه کسی می پردازد جز جیب مردم بیگناه، دولت کار را به دست کاردان بسپارد.

یاوری با تاکید بر تخصص به روز عکاسان این صنف بیان داشت: نمایشگاه فتوکنیا یک سال در میان در شهر کلن آلمان برگزار می شود در این نمایشگاه اکثریت اعضای صنف عکاسان شرکت می کنند و تمامی دانش خود را با علوم روز دنیا هماهنگ می کنند؛ اما متاسفانه در کشورما جایگاه عکاسان حرفه ای فراموش شده است. با شیوع کرونا هم آن تعداد از اعضایی که در مراسم عروسی و مجالس مشغول فیلمبرداری بودند، بیکار و راهی خانه هایشان شدند و بر تعداد بیکاران افزوده شد.

 

 

منبع خبر: روابط عمومی اتاق اصناف تهران

لینک خبر https://otaghasnaftehran.ir/ShowContent/:۹۰۷۲۲


زعفر یاوری رئیس اتحادیه اتحادیه عکاسان تهران بیکاری 5000 نفر پیشخوان دولت پلیس+10 عکس پرسنلی عکس اداری عکس 3در4 عکس گواهینامه عکس مدرسه عکس عروس رکود اقتصادی اصل 44 قانون اساسی